21 czerwca 2022

Jak bezpiecznie opuścić budynek w sytuacji zagrożenia?

Jak bezpiecznie opuścić budynek w sytuacji zagrożenia?

 

Już samo znalezienie się w ciemnym i ponurym budynku podczas sytuacji kryzysowej jest przerażające. Ale wyobraź sobie, że jesteś uwięziony w tym budynku z ludźmi, których nie znasz. A co, jeśli wybuchnie pożar lub jakiś poważny incydent, a wszyscy pomyślą, że jesteś wariatem, który próbuje wywinąć się od odpowiedzialności karnej? Tak właśnie może się stać w przypadku osoby, która opuściła budynek w niewłaściwy sposób. Na szczęście istnieją sposoby, aby zapewnić sobie najbezpieczniejszą drogę wyjścia z każdej sytuacji - nawet jeśli oznacza to wyjście z kłótni, spotkanie z kimś nowym lub po prostu pożegnanie. Wszyscy wiemy, że jeśli coś nas niepokoi, najlepiej jest o tym mówić wprost. Co jednak zrobić, gdy rozmowa w samotności w ciemnym i zapuszczonym miejscu doprowadza Cię do szału? W tym artykule omówimy wszystkie możliwe sytuacje kryzysowe, w których może dojść do takiej sytuacji, oraz kroki, jakie należy podjąć, wychodząc z domu.

 

Co zrobić, jeśli znajdziesz się w sytuacji awaryjnej?

Jest kilka sytuacji, w których powinieneś rozważyć ucieczkę z budynku, nawet jeśli nie masz tego w zwyczaju. Jedną z nich jest sytuacja awaryjna: pożar, zalanie, poważny wypadek, wybuch itp. W takich sytuacjach nie wiesz, czy ludzie w budynku mogą się ewakuować, czy nie. W rzeczywistości osoby ewakuujące się mogą nawet nie wiedzieć o zaistniałym zagrożeniu. Nie wiesz, czy ktoś jest ranny, czy wybrzeże jest czyste, ani czy obowiązuje nakaz ewakuacji. Dlatego jeśli znajdziesz się w sytuacji zagrożenia i usłyszysz lub zobaczysz ludzi biegnących lub próbujących opuścić budynek, powinieneś pójść w ich ślady. Można to zrobić, korzystając ze schodów zamiast z windy. Zdarza się, że schody są jedynym wyjściem z budynku. Jeśli nie wiesz, z których schodów skorzystać, zawsze sprawdzaj znaki na zewnątrz budynków, zanim zaczniesz biec.

 

Co robić, gdy czujesz się zagrożony

Oczywiście, nawet jeśli zastosujesz się do wszystkich powyższych zaleceń, istnieje prawdopodobieństwo, że nie uda Ci się wyjść z budynku w jednym kawałku. Co zrobić, jeśli ktoś trzyma w ręku pistolet lub inną broń i zaczyna do Ciebie strzelać? Co zrobić, jeśli w budynku jest bomba i musisz uciekać, by ratować swoje życie? A jeśli ktoś obrzuca Cię kwasem i musisz wydostać się z budynku, aby ratować siebie i innych? Możliwości jest nieskończenie wiele, a konsekwencje niezdolności do ucieczki w sytuacji zagrożenia mogą zmienić życie. Na szczęście istnieje kilka sposobów na opanowanie sytuacji i opuszczenie budynku w sposób sprawny i bezpieczny. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest ucieczka i oddalenie się jak najdalej od budynku. Oznacza to oddalenie się jak najdalej od miejsca przestępstwa, nawet jeśli oznacza to oddalenie się o kilka przecznic lub kilometrów. Jeśli musisz iść dalej, idź tak daleko, jak możesz, dopóki nie będziesz bezpieczny. Po drugie, należy uspokoić sytuację. Można to zrobić, mówiąc, że jest Ci przykro, że to był nagły wypadek lub stosując program 12 kroków, który ma na celu powstrzymanie histerii. Jeśli nie wiesz, jak korzystać z jednego z tych programów, koniecznie się dowiedz. Mogą one pomóc w uspokojeniu się, zakończeniu kłótni, zaprzestaniu walki i powrocie na właściwą drogę. Po trzecie, trzeba wyjść z budynku. Można to zrobić, korzystając ze schodów zamiast windy, czekając, aż drzwi się za Tobą zamkną, lub biegnąc i otwierając drzwi, gdy będziesz wychodzić. Należy to zrobić jak najciszej, aby nikt w budynku nie musiał Cię słyszeć.

 

Podsumowanie

Ucieczka z sytuacji kryzysowej przez dach nie jest przeznaczona dla osób o słabym sercu. Powyższe kroki pomogą Ci opuścić budynek z gracją i bezpieczeństwem, nawet jeśli nie masz pojęcia, jak wyjść z budynku w sytuacji zagrożenia. Chociaż zawsze należy przestrzegać przepisów i w miarę możliwości opuszczać miejsce przestępstwa, poniższe wskazówki mogą okazać się pomocne w sytuacji zagrożenia. Skieruj się do najbliższego wyjścia i pozostań tam do czasu, aż wszystko się wyjaśni. Nie rozmawiaj z ludźmi i nie czekaj, aż ktoś po Ciebie przyjdzie. Oddal się jak najdalej od miejsca przestępstwa. Nie rozmawiaj i nie czekaj na ludzi, którzy przyjdą po Ciebie. Uciekaj, jeśli musisz przejść dalej niż kilka przecznic lub kilometr. Jeśli musisz pokonać resztę drogi, biegnij tak szybko, jak potrafisz, aby osoby obserwujące mogły Cię zobaczyć i uniknąć katastrofy.

 

Co zrobić, jeśli nie wiesz, jak wyjść z budynku w sytuacji zagrożenia?

Jeśli nie wiesz, jak opuścić budynek w sytuacji awaryjnej, najlepiej zadzwoń do znajomego lub krewnego, który ma w tym doświadczenie. Jeśli nie masz nikogo w rodzinie ani wśród przyjaciół, do kogo mógłbyś zadzwonić, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalisty. Zajęcia Emergency Exit and Exiting a Building to wykwalifikowany, certyfikowany ślusarz, który może pomóc we wszystkich rodzajach problemów związanych z wejściem i wyjściem z budynku. Koszt zajęć wynosi 495 USD, co obejmuje opłatę za licencję i materiały. Więcej informacji o tej opcji można znaleźć na ich stronie internetowej.

 

Wyjdź z budynku schodami zamiast windą

Rutynowe bieganie w górę i w dół po schodach jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na uspokojenie układu nerwowego. Kiedy już pozbędziesz się adrenaliny z organizmu, będziesz mógł znowu trzeźwo myśleć. Sprawdza się to również w przypadku wizyt u lekarza lub innych szczególnych sytuacji, w których wymagany jest spokój i koncentracja. Jeśli nie chcesz płacić za zajęcia stacjonarne lub nie masz ochoty czekać, aż ekspert przyjdzie do Twojego budynku, istnieje wiele sposobów, aby zrobić to samemu. Po pierwsze, możesz skorzystać z narzędzia takiego jak karta All-Access Pass firmy Calera (9,95 USD), która jest kartą umożliwiającą dostęp do niemal każdego miejsca w budynku. Jeśli musisz pójść do łazienki lub chcesz sprawdzić pocztę bez przechodzenia przez recepcję, ta karta pozwoli ci szybko wejść i wyjść. Karta ta jest również przydatna w przypadku kontroli czynszu, wniosków o konserwację i innych spraw lokalnych. Po drugie, można zapoznać się z lokalnymi przepisami budowlanymi i sprawdzić, co można samemu ustalić. Będziesz musiał znać przepisy przeciwpożarowe, dotyczące wysokości, wyjść i inne informacje o budynku, ale przy odrobinie poszukiwań powinieneś sobie poradzić.

 

Słowa końcowe

Chociaż zastanawianie się nad tym, co zrobić w sytuacji zagrożenia, może być trochę przerażające i zniechęcające, najlepszym wyjściem jest przemyślenie sytuacji z różnych punktów widzenia. Pomoże to skupić się na tym, co trzeba zrobić, zamiast denerwować się i martwić rzeczami, które w rzeczywistości nie mają miejsca.

 

 

 

Powiązane wpisy